Miasta z klimatem

ambasada 1

„Green Cities – globalna transformacja ku niskoemisyjnej przyszłości – korzyści dla gospodarki i dla ludzi”– to temat konferencji zorganizowanej przez Ambasady Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji oraz przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Podczas dyskusji reprezentanci miast europejskich – Warszawy, Paryża, Manchesteru i Frankfurtu dzielili się dobrymi praktykami, realizowanym w tych aglomeracjach.


Jeżeli globalne emisje gazów cieplarnianych będą rosnąć w dotychczasowym tempie (2,2% rocznie w dekadzie 2000–2010), w porównaniu ze wzrostem o 0,6% w dekadzie poprzedniej, to do końca wieku średnia temperatura globalna powierzchni Ziemi wzrośnie o 3,7 do 4,80C stopnia ponad poziom notowany przed epoką przemysłową. To o wiele więcej niż próg wzrostu ocieplenia o 20C, jaki postawiła przed sobą społeczność międzynarodowa – stwierdził, rozpoczynając spotkanie, Pierre Buhler, ambasador Francji, przywołując raporty Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC)
Drugą część spotkania otworzył Rolf Nikel, ambasador Niemiec. – Nie jesteśmy sami. Dwaj najwięksi emitenci gazów cieplarnianych, Stany Zjednoczone i Chiny, podejmują kroki w kierunku redukcji tych emisji – mówił ambasador.
W tej części Krzysztof Bolesta z Ministerstwa Środowiska powiedział, że Polska jest dobrym przykładem tego, że wzrost PKB i redukcja emisji dwutlenku węgla są możliwe jednocześnie. Podkreślił również duże znaczenie budżetu partycypacyjnego w Warszawie, co dowodzi, że decentralizacja w zakresie decydowania o przeznaczaniu publicznych pieniędzy w Polsce idzie w dobrym kierunku.
Berthold Goeke, rzecznik Ministra Środowiska w Niemczech, mówił o programie skierowanym do miast niemieckich, w ramach którego wprowadza się np. miejskie punkty ładowania samochodów elektrycznych.
Następnie, Dan Byles z firmy Living PlanIT opowiedział o brytyjskiej ustawie dotyczącej klimatu, w której określono cel redukcji emisji gazów cieplarnianych o 80% do roku 2050.

ambasada 2


Po tych wystąpieniach głos zabrała Elina Bardram z Dyrekcji Generalnej ds. Działań w Dziedzinie Klimatu. W odniesieniu do wypowiedzi przedmówców dotyczących wagi ruchów oddolnych w decydowaniu i realizacji polityki klimatycznej stwierdziła, że istnienie regulacji o charakterze krajowym i międzynarodowym jest tak samo konieczne, jak oddolne inicjatywy. Przedstawicielka Komisji odwołała się do ambitnych założeń szczytu G7 m. in. całkowitej redukcji emisji dwutlenku węgla do końca obecnego stulecia oraz przedstawiła postępy w dziedzinie gospodarki niskoemisyjnej, jakie poczyniła Unia Europejska.
Sarah Tiffin z Brytyjskiej Ambasady dodawała, że „polityka niskoemisyjna to inwestycja, która się zwróci, ponieważ np. efektywne energetycznie budynki są tańsze w utrzymaniu”.
Michał Olszewski, zastępca prezydenta miasta stołecznego Warszawy, podkreślał jak ważny jest udział samorządów lokalnych i obywateli w podejmowaniu decyzji z zakresu polityki klimatycznej. Wiceprezydent przedstawił również problemy, z jakimi boryka się miasto, do których – oprócz małej swobody decyzyjnej na poziomie samorządu – należą też błędy urbanistyczne powstałe przy odbudowie po II wojnie światowej.
Z kolei Anne Ged, dyrektor Paryskiej Agencji Klimatycznej (Paris Climate Agency) przedstawiła szczegóły dotyczące efektywnego energetycznie budownictwa socjalnego w Paryżu oraz dobrych praktyk międzysektorowego partnerstwa w tym zakresie. Ponadto, jak mówiła Anne Ged, od 2020 roku do Paryża nie będzie mógł wjechać żaden pojazd napędzany ropą.
Następnie Alice Bauer, lider projektu w organizacji Climate-KIC, przedstawiła cele do zrealizowania do roku 2050 we Frankfurcie, którymi są pozyskiwanie energii w 100% ze źródeł odnawialnych oraz redukcja zużycia energii o 50%.
Dr Andrew Karvonen z Uniwersytetu w Manchesterze opowiadał natomiast, że rozwój urbanistyczny tego miasta jest uzależniony od usytuowania uczelni wyższych, co jest przesłanką do angażowania w proces decyzyjny dotyczący polityki klimatycznej i urbanistycznej różnych grup interesu, w tym środowisk akademickich.
Mówcy wskazywali na decydującą rolę miast w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, ponieważ to głównie miasta te zmiany powodują. Zgodzili się też co do konieczności włączania w proces dążenia do gospodarki niskoemisyjnej wszystkich interesantów w poszczególnych krajach: władzę centralną, samorząd lokalny, firmy, organizacje pozarządowe oraz samych obywateli.
Moderatorami dyskusji byli John Banka z Colliers International oraz dr Christian Hey, główny sekretarz Niemieckiej Rady ds. Środowiska (German Advisory Council on The Environment).
Wydarzenie zorganizowano w ramach EUROPEAN CLIMATE DIPLOMACY DAY 2015.

 

Kontakt

Informacje kontaktowe:
 
Adres:
Krystyna Forowicz
ul. Miła 8 lok. 13
00-174 Warszawa
 
Telefon/fax: 22 750 30 31
               22 662 43 68
telefon kom.: 515 111 490
                501 608 400
                602 271 271
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Partnerzy