NIEMCY I EKOLOGIA

Niemcy i ekologia
 
Czy to prawda, że Niemcy są ekologicznymi mistrzami świata? Na to  pytanie  Lukas Becht z Uniwersytetu w Monachium starał się odpowiedzieć podczas seminarium polsko-niemieckiego, które odbyło się 26 lutego w  siedzibie Fundacji   im. Roberta Schumana   w Warszawie. Od lat Niemcy są w awangardzie państw troszczących się o środowisko.
Niemcy zawsze podpisywały się pod wszelkimi inicjatywami, które zmierzały do tego, by minimalizować zgubny wpływ cywilizacji – i jej przemysłu – na świat; obecnie zabiegają by ograniczać oddziaływanie gazów cieplarnianych na ziemską atmosferę i ziemski klimat. Lukas Becht mówił, iż świadomość problemów ekologicznych nie wiązała się w Niemczech z  bogaceniem się społeczeństwa – jak się powszechnie uważa. Zanim jeszcze powstała Partia Zielonych w latach 80. już w połowie XIX w. pojawiły się ruchy społeczne jak np. „Reforma życia” w reakcji na nadmierne uprzemysłowienie, urbanizację, rosnące zanieczyszczenie środowiska.  Na wsiach zwiększała się powierzchnia upraw ekologicznych, w szkołach prowadzono edukacje ekologiczną.  Katastrofa w Czarnobylu była szokiem. Po kolejnej, w elektrowni jądrowej Fukuszima w Japonii   Angela Merkel i jej doradcy powiedzieli – dość!  Rząd niemiecki ogłosił słynne moratorium jądrowe;  do 2022 r. zamknięte zostaną   wszystkie elektrownie jądrowe, nawet te całkiem nowoczesne. Mało tego, siłownie korzystające z węgla, gazu i ropy też będą wycofywane, systematycznie, jedna za drugą. Dzisiaj za Odrą dokonuje się rewolucja jakiej do tej pory na świecie jeszcze nie było – energiewende.  Jej celem jest całkowita energetyczna czystość. W 2050 r., w tym wysoko uprzemysłowionym kraju, aż 80% energii   będzie pozyskiwane ze źródeł odnawialnych, głównie słońca i wiatru. Istnieje przekonanie, że sukces Niemców może zapoczątkować prawdziwą globalną rewolucję energetyczną i że dopiero ona rozwiąże środowiskowe problemy Ziemi.
KF

Kontakt

Informacje kontaktowe:
 
Adres:
Krystyna Forowicz
ul. Miła 8 lok. 13
00-174 Warszawa
 
Telefon/fax: 22 750 30 31
               22 662 43 68
telefon kom.: 515 111 490
                501 608 400
                602 271 271
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Partnerzy